Velayet.Online'a

Hemen üye olabilirsiniz.

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yolsuz ve Adaletsizi İfşa Mektebe Zarar Verir Mi?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yolsuz ve Adaletsizi İfşa Mektebe Zarar Verir Mi?

Zalimi Yolsuzu Ifşa Mektebe Zarar mi Verir?
    Adalet timsali İmam Ali'nin yönetiminde beytulmalı çalıp çırpan hortumcular var mıydı? İmam bu gibi durumlarda ne yapıyordu? Üzerini örtüp geçiştirerek taraftarlarını kaybetmeme telaşıyla mı hareket ediyordu? İşte örneği:
    و لئنْ کان ما بلغنی عنکَ حقاً، لَجَمَلُ أهلِکَ و شِسْعُ نَعْلِکَ، خیرٌ منکَ و مَنْ کان بصفتک فلیس بأهلِ أنْ یُسَدَّ به ثَغرٌ أوْ یُنْفَذَ به امر، أوْ یُعلى له قدرٌ، أوْ یشْرَکَ فی أمانَةٍ، أوْ یُؤمَنَ على جبایِةٍ!فأقْبِلْ إلىَّ حینَ یصلُ إلیک کتابی هذا. إنْ شاءِ الله؛
    Bir bölgeye yetkili bir memur (muhtemelen sınır komutanı veya onları teftiş eden askeri bir görevli) olarak atadığı Carud'il Abdi'ninbeytulmalı çalıp çırpması üzerine ona hemen bir mektup yazarak görevden azleder ve cezalandırmak için merkeze çağırır... Ona yazdığı mektuptan birkaç satır:
    "....Allah'a hümd ü senâ, Rasûlüne salât ü selâmdan) Sonra derim ki: Babanın temizliği aldattı beni. Seni de onun yolunu tutar, izini izler sandım. Oysa sen bana söz verdiğin gibi çıkmadın; nefsine boyun eğdin; âhiretine ait işleri yüzüstü bıraktın; âhiretini yıkarak, dünyânı onarmadasın; dînini bırakarak aşîretine ihsanda bulunmadasın. Hakkında bana bildirilenler gerçekse, ehlinin devesiyle ayak kaplarının sırımı bile senden hayırlıdır. Senin gibi birisi, sınır korumaya, bir iş başarmaya, birinin kadrini yüceltmeye, bir emanete ortak olmaya ehil olmadığı gibi öyle kişinin hıyânetinden de emin olunmaz. Allah izin verirse, bu mektubumu alır almaz hemen katıma gel!" Nehc'ül Belaga-71. mektup

Bugün İslamdan ve hele Ali şialığından söz edip de beytulmalı kendi ailesine peşkeş çeken, liyakat ve adalet esasını umursamayan, kendisine verilen "hizmet vesilesi bir emaneti" tıpkı "babasının çiftliği" gibi gören... ve bu tabiri kullanmaktan bile ar etmeyen yakınını kınamaya bile yanaşmayan... ve utanmadan insanlara dinden de bahsedenler var mı tanıyıp bildikleriniz arasında?.. Onları alenen doğru davranmaya davet etmiyor ve yaptıklarına susuyor ya da "maslahat böyledir belki de..." diyerek kendinizi kandırıyorsanız Müslümanlığınızı da sorgulayın, Alivâriliğinizi de....
    Ismail Bendiderya
Hazırlanıyor...
X
UA-144742133-1